הרקע המדעי

הרקע המדעי לטיפולי נוירו-ויז'ן, מתבסס על מספר מחקרים וגילויים פורצי דרך בתחום מדעי המוח וחקר הראיה. 

 

הטכנולוגיה עושה שימוש בגירויים חזותיים מיוחדים על שם גאבור (1) (Gabor Patch). דניס גאבור, פיסיקאי, חתן פרס נובל שפיתח אותן, מצא כי מטרת הגאבור יוצרת גירוי ראיה חזותי אופטימאלי התואם באופן מדויק את השדות הרצפטיביים בקורטקס הראייתי (2). 

 

מחקרם המפורסם של Hubel & Wiesel משנת 1959 (3) בדק במעבדה את הפעילות החשמלית בקורטקס של חתול בתגובה לגירויים חזותיים שהציגו בפניו. מחקר זה גילה כי נוירונים ספציפיים בקורטקס הראייתי, מגיבים  רק לגירויים חזותיים ספציפיים, וכי הפרמטרים המרכזיים המשפיעים הנם מיקום הגירוי במרחב, תדר הגירוי והזוית שלו. על פריצת דרך מדעית זו בהבנה הראשונית של תהליך עיבוד הראיה המתרחש במוח זכו השניים בפרס נובל לרפואה ב 1981. 

 

במחקר שנערך מאוחר יותר, על ידי אורי פולט ואחרים (4) נצפה קשר ישיר בין עוצמת הניגודיות ובין תגובתו של הנוירון בקורטקס הראייתי עד רמה מסוימת. עוד נמצא כי בתבניות חזותיות מוגדרות ניתן להגיע לגירוי מוגבר ולפעילות נוירולוגית משמעותית בתאים ספציפיים. כמו כן נצפה, כי קיימות גמישות ויכולת למידה של הקורטקס הראייתי בעזרת תרגול שיטתי בתבניות אלו, המאפשר לשפר את התפקוד הראייתי גם במבוגרים. השיפור בתפקוד הראייתי בא לידי ביטוי בשיפור בניגודיות ובשיפור בחדות הראייה.

 

אלגוריתם מיוחד בתוכנת נוירו-ויז'ן ממפה בשלב ראשון את רגישות המטופל לסוגים שונים של גרוי חזותי, וכן את סף הראיה לכל גירוי. לאחר מכן, באמצעות טכניקה מיוחדת המכונה Lateral Masking מופעל גירוי חזותי חזק (תוך שימוש במטרות גאבור בתבניות ספציפיות) באופן חוזר ונשנה. גירוי זה הפועל על נוירונים ספציפיים במרכז הראיה יוצר בהדרגה תהליך של למידה תפישתית. 

 

לחץ כאן לתיאור מפורט יותר על הרקע המדעי של נוירו-ויז'ן  

 

1. Gabor (1946), Theory of Communication. Journal of the Institute of Electrical Engineers, London, 93, 429-457. 
2. Daugman. Two-dimensional spectral analysis of cortical receptive field profiles. Vision Res 1980; 20:847-56. 
3. Hubel & Wiesel (1959). Receptive fields of single neurons in the cat’s striate cortex. J Physiol (Lond) 148:574-591 
4. Polat U., Mizobe, K., Kasamatsu, T., Norcia A.M. (1998). Collinear stimuli regulate visual responses depending on Cell's contrast threshold. Nature, 391, 580-584 ​