שיפור ראיה בסטרגרדט

  Stargardt Disease / מחלת סטרגרדט

 

טיפול נוירו-ויז'ן נמצא יעיל בשיפור ראיה במקרים של מחלת סטרגרדט / Stargardt disease לפרטים על הטיפול לחץ כאן: 

 

טיפול יעיל לשיפור ראיה במחלת סטרגרדט:

בפברואר 2018 פורסם לראשונה בעולם מחקר שבחן את יעילות טיפול נוירו-ויז'ן בשיפור ראיה בחולי סטרגרדט.

המחקר הרטרוספקטיבי אשר פורסם בכתב העת הרפואי EC Ophthalmology (כתב עת מבוקר עמיתים pear reviewed medical journal ) בוצע בבית חולים אוניברסיטאי באיטליה, בדק את השפעת טיפול נוירו-ויז'ן בחמישה חולים (עשר עיניים) במחלת סטרגרדט.

 

השיפור בראיה שתועד בחולים אלו נמצא דרמטי,2-3 שורות שיפור בחדות הראיה בממוצע. במעקב של שנה לאחר סיום הטיפול השיפור שהושג נמצא יציב, וללא נסיגה.

זהו הפרסום הראשון בעולם המציג שיפור בראיה באנשים הסובלים ממחלת סטרגרדט.

 

סטרגרדט - טיפולים אחרים

עד כה, לא ידוע על שום טיפול אפקטיבי בשיפור ראיה במחלת סטרגרדט, והטיפולים הניתנים לחולים מתמקד בשימוש בעזרים לראייה ירודה ועזרים להתמצאות במרחב ולתנועה כדי לאפשר לעבוד וללמוד.

 

בשנת 1997 איתרו חוקרים את הגן העיקרי הגורם למחלת סטרגרדט, אשר גורם לייצור חלבון שאינו מתפקד, או בעל תפקוד חלקי, ולכן אינו יכול לבצע את פעילותו. כתוצאה מכך, תאי הקולטנים מתנוונים ומתרחש איבוד ראייה. גילוי הגן מאפשר כעת לחוקרים ללמוד את השפעת המוטציות בגן זה על הפעילות הביוכימית של החלבון. הבנת התהליכים הגנטיים הגורמים לניוון רשתית הינה הכרחית לצורך ניסויים תרופתיים.

 

כיצד טיפול נוירו-ויז'ן משפר ראיה בחולי סטרגרדט?

טיפול נוירו-ויז'ן הוכח במחקרים קליניים מבוקרים כיעיל בשיפור ראיה בעין עצלה במבוגרים ואף קיבל את אישור ה FDA באינדיקציה טיפולית זו. הטיפול מנצל שאריות של גמישות מוחית הקיימות בגיל מבוגר, ובאמצעות התרגול נחשף המטופל לגירויים חזותיים מיוחדים, המותאמים ספציפית לצרכיו ואשר יוצרים תהליך למידה נוירולוגי. 

תהליך זה מאפשר למוח לעבד תמונות שאינן חדות לכדי תמונות חדות יותר. כלומר, שיפור איכות עיבוד התמונה מפצה במידת מה על תמונה מטושטשת המתקבלת מהרשתית. 

 

יתכן כי תמונה באיכות ירודה המשודרת מהעין למוח לאורך זמן יוצרת חסך בגירוי אפקטיבי, וגורמת לירידה באיכות וברמת הפעילות בקורטקס הראייתי. וכך, בנוסף על המחלה הפוגעת באנטומיה של רשתית העין נפגעת בהדרגה גם איכות עיבוד התמונה במוח.  באופן דומה לעין עצלה במבוגרים, גירוי יעיל ותהליך למידה נוירולוגי מביא לשיפור משמעותי בפעילות הקורטקס המתבטא בשיפור חדות הראיה וברגישות לקונטרסט, למרות היעדר שיפור כל שהוא באנטומיה של העין ובמהלך המחלה.