שיפור ראיה ללא ניתוח

התערבות כירורגית, בכל רמה שהיא, מעוררת לא מעט חששות, ובצדק. כל פעילות כירורגית, ותהיה הפשוטה והבטוחה ביותר שקיימת, מלווה בפלישה לגוף, בתקופת החלמה, בתופעות לוואי שונות ובמקרים מסוימים גם בסיכונים בין אם נבחר לפגוש מנתח פלסטי או . מסיבות אלה, חוששים רבים ממרכיבי המשקפיים לפנות להליך  בלייזר, גם כאשר הרכבת המשקפיים מעיקה עליהם מאוד והם היו מעוניינים להסיר אותם לצמיתות.

טיפול בקוצר ראיה ללא ניתוח – שיטת אורתקרתולוגיה

שיטת האורתקרתולוגיה, הקרויה גם "Reshaping Therapy C", היא אחת השיטות לטיפול בקוצר ראיה ללא ניתוח וללא התערבות כירורגית. שיפור ראיה ללא ניתוח בשיטה זו מבוסס על מחקרים שנערכו בעבר בקרב אוכלוסיות של מרכיבי עדשות מגע קשות. במחקרים אלה נמצא, כי התקדמות המיופיה (קוצר הראיה) והעלייה במספר, פוחתת כאשר הסובלים מקוצר ראיה מרכיבים עדשות מגע קשות. בעקבות מחקרים אלה נערכו מחקרים נוספים, בהם נמצא כי הרכבת עדשות מגע קשות, שהן שטוחות יותר מקימור הקרנית, משפיעה על מבנה הקרנית ומובילה לירידה במיופה ולשיפור בראיה. על בסיס מחקרים אלה התפתחה שיטה יעילה לטיפול בקוצר ראיה ללא ניתוח, הכוללת הרכבת עדשות מגע מיוחדות בזמן השינה, המותאמות לאחר בדיקה ומיפוי של הקרנית. עדשות אלה הן בטוחות מאוד ובעלות עבירות גבוהה לחמצן. לאחר שינה איתן במהלך הלילה ניתן לראות ברור גם ללא צורך בהרכבת משקפיים או עדשות מגע. עם זאת, למרות יעילותה, לשיטה זו ישנם גם כמה חסרונות. השיטה מתאימה רק למרכיבי משקפיים מגיל 12, בעלי מספר משקפיים עד  4.00 דיופטר ו 1.5 צילינדר, היא דורשת המשך טיפול לאורך כל שנות החיים, וכדי לשמור על התוצאות, יש להמשיך ולהרכיב את העדשות בכל לילה. חסרונות אלה אינם קיימים בשיטת נוירוויז'ן.

שיפור ראיה ללא ניתוח – שיטת נוירוויז'ן

שיפור ראיה ללא ניתוח בשיטת נוירוויז'ן מבוסס על מחקרים שונים בהם נבחן הקשר בין תפקוד העיניים ובין פעילות מרכז הראיה במוח. בניגוד לניתוח הסרת משקפיים בלייזר, שיטה זו איננה כרוכה בשינוי של מבנה הקרנית ומבוססת על כ-40 טיפולים, הכוללים סדרת תרגילים מול מחשב. תרגילים אלה מובילים להגברת הפעילות העצבית של התאים במרכז הראיה במוח, ובעקבותיה לשיפור ניכר באיכות הראיה ובחדותה. שיפור ראיה ללא ניתוח בשיטת נוירוויז'ן מוביל לתוצאות מרשימות מאוד, מאושר על ידי ה-FDA האמריקאי, משרד הבריאות ו-CE-Mark האירופי, ולאחריו לרוב ניתן לראות טוב ולוותר על הרכבת משקפיים. הטיפול נועד לבעלי מספר משקפיים הנמוך מ 1.5 דיופטר ו 0.75 צילינדר