רופא עיניים

רופא עיניים עוסק, כפי ששמו מעיד עליו, בטיפול ובריפוי בעיות ומחלות שונות הקשורות לעיניים. חוש הראייה הוא אחד מחמשת החושים, המאפשר לנו ליהנות מהיכולת המדהימה להתבונן ולראות את מה שמסביבנו. יכולת הזיהוי, קריאה, השתאות מול נופים יפים, התבוננות בתמונות, צפייה בסרטים ונהיגה הם כולם תוצאה של מערכת ראייה מורכבת ביותר, שעל שלומה אחראי רופא עיניים. שכן, מערכת הראייה, כמו כל מערכת גופנית אחרת או כמו כל איבר בגוף, חשופה בפני ליקויים ובעיות שונות. כמו שהיינו בוחרים לבקר  במקרה של כאבים או בעיות אסתטיקה כך רופא העינים מטפל בכל מה שקשור לעינים ופעילות המוחית הקשורה בכך.  גלאוקומה,  והיפרדות הרשתית הם כמה מהמחלות בהן נדרש טיפולו של רופא עיניים. כמו כן, מטפל רופא עיניים בליקויי עיניים שונים, כדוגמת: עין עצלה, קוצר ראייה ופזילה. במאה ה-21, שלא כמו בעבר, יכול רופא עיניים לפתור בעיות ראייה שונות שנחשבו לפני שנים לא רבות לבלתי הפיכות, באמצעות שיטות כירורגיות מתקדמות, כדוגמת ניתוח בלייזר, או בשיטות בלתי פולשניות לטיפול בבעיות ראייה שונות, כדוגמת שיטת נוירוויז'ן.

מערכת הראייה שלנו

מערכת הראייה שלנו היא המערכת המאפשרת לנו לראות את מה שמסביבנו, כדי שנוכל לשרוד טוב יותר וגם כדי להפיק הנאה מסוגים שונים, ופשוט קשה לדמיין את החיים בלעדיה. מערכת זו היא מורכבת מאוד, עד שחלק גדול מפעילות המוח קשור בה. מהרגע בו נקלט האור ברשתית העין ועד להיווצרות תמונה משולמת, מבצעים תאי החישה והעצב שבעינינו ובמוחנו אלפי פעולות. בהקשר זה, לא אחת מתעוררות בעיות שונות שעל פתרונן אחראי, כאמור, רופא עיניים המתמחה בתחום.  

מבנה העיניים

מבנה העין הוא עדין ומורכב ביותר. עם זאת, על אף עדינותה, מוגנת העין מבחינה חיצונית על ידי לא מעט מרכיבים: הגבות, ארובות העיניים, העפעפיים הסוגרות עליהן והדמעות האחראיות על שטיפתן ועל סילוק הלכלוך והזיהומים מהן. את גלגל העין מניעים שישה שרירים המחוברים לחלקו החיצוני. דרך הקרום השקוף, המכסה את העין וקרוי "קרנית", חודרות קרני האור לחלל העין ומועברות לעדשה ולרשתית על ידי הקשתית והעישון. הקשתית, שמרכזה מצוי העישון, היא טבעת שרירית המתכווצת ומתמתחת כדי להתאים עצמה לכמות האור החודרת לעין. העדשה היא רקמה שקופה המשנה את הקימור שלה כדי למקד את קרני האור על הרשתית, המצויה בחלק האחורי של העין. הרשתית היא מעין מסך, עליה מוקרנת התמונה במהופך, והיא מכילה תאי חישה הרגישים לאור, תאי עצב שונים וכלי דם. קרני האור המגיעות אל תאי העצב ברשתית יוצרות שינוי כימי הגורם לגירוי חשמלי. גירוי זה מועבר לעצב הראייה ומשם אל המוח. במוח מתורגם הגירוי לתמונה, אותה אנו רואים. מטבע הדברים, כל שינוי בתפקוד העדין של מערכת העין גורם להיווצרות בעיה או ליקוי, המצרכים לא אחת התערבות של רופא עיניים. 

חשיבותו של רופא עיניים

לרופא עיניים ישנו תפקיד חשוב ביותר באבחון בעיות ראייה, בטיפול במחלות עיניים שונות וגם בביצוע הליכים שונים ומורכבים הקשורים לתפקוד העיניים. לכול רופא עיניים ישנו גם תפקיד חשוב באבחון ובהתאמה לפני טיפולים שונים בליקויי עיניים, כדוגמת: תרגול נוירוויז'ן לשיפור הראייה או ניתוח להסרת משקפיים.