שיפור ראיה לאחר ניתוח קטרקט

ניתוח הקטרקט הנו הניתוח השכיח ביותר בעולם ומספר הניתוחים בארה"ב בלבד מוערך ב כ 3.4 מיליון ניתוחים בשנה.

כתוצאה מהשילוב בין גורם הגיל ונוכחות הקטרקט ישנה ירידה ברגישות לניגודיות ובחדות הראיה. לאחר הניתוח בו מושתלת עדשה מלאכותית במקום העדשה הטבעית הפגומה מושג לרוב שיפור ניכר בחדות הראיה, אולם השיפור בחדות הראיה איננו בהכרח תואם את השיפור שחל ברגישות לניגודיות. תהליך ההסתגלות והשיפור ברגישות לניגודיות אורך שבועות ואף חודשים, וחלק מהמנותחים מתקשה להסתגל ולשפר פרמטר חשוב זה לתחום הערך הנורמאלי.

טיפול נוירו-ויז'ן הנו הטיפול הראשון בעולם אשר הוכח קלינית בשיפור הראיה לאחר ניתוח קטרקט. הטיפול מקצר את תהליך ההסתגלות לאחר הניתוח ומשפר את הרגישות לניגודיות לטווח נורמאלי בפרק זמן קצר ואפקטיבי של שבועות בודדים.

 

מהי רגישות לניגודיות?

 

רגישות לניגודיות הנה היכולת לזהות ולהבחין באובייקטים שאינם ברורים על רקע דומה להם. הרגישות לניגודיות פוחתת עם הגיל ולאחר ניתוח קטרקט. חלק מהסימפטומים אותם ניתן לחוות במצב זה: קושי לראות רמזורים, קושי להבחין בהבעות ותווי פנים, צורך בתאורה נוספת כדי לקרוא, תחושה של עייפות בעיניים בזמן צפייה בטלוויזיה, קושי להבחין בכתמים ועוד..

 

בדיקת רגישות לניגודיות בודקת את היכולת לזהות כתמים קונטרסטיים (פסים שחורים ולבנים) על רקע דומה (אפרפר).

 

מהי חדות ראיה?

חדות ראיה הנה היכולת להבחין באובייקטים קטנים וקווי מתאר עדינים. בדיקת חדות הראיה בודקת את היכולת לזהות את שורת האותיות הקטנות בלוח הבדיקה.

 

חדות ראיה מול רגישות לניגודיות

אדם הסובל מרגישות נמוכה לניגודיות עשוי לעבור בדיקת ראיה בתוצאה טובה ואפילו קרובה לחדות ראיה נורמאלית אך עדיין יחוש ויתלונן על כך שאיכות הראיה שלו ירודה.

כידוע, תחומים רבים בחיינו אינם שחורים או לבנים אלא נמצאים יותר בתחום האפור, הדבר נכון גם ליכולת הראיה שלנו. האתגר היום יומי של מערכת הראיה שלנו נמצא לרוב 'בתחום האפור' בו אנו נדרשים למשימות ויזואליות קשות של הפרדת אובייקטים מרקע בעל גוון הדומה להם. משימה זו קשה לעין ערוך ממשימת הפרדה של אובייקט שחור חד על רקע לבן. 

 

כיצד ניתן לשפר את איכות הראיה לאחר ניתוח הקטרקט?

 

טיפול נוירו-ויז'ן הנו טיפול חדשני לא ניתוחי המאמן את המוח לראות טוב יותר. הטיפול משפר את הרגישות לניגודיות וכתוצאה מכך את איכות הראיה בפרק זמן קצר ואפקטיבי של מספר שבועות.

 

איכות הראיה שלנו נקבעת משני גורמים: התמונה הנקלטת בעין ויכולת העיבוד של התמונה במוח. עד היום טופלו הפרעות הראיה רק על ידי תיקון אופטי בעיניים (משקפיים/ עדשות/ ניתוח). כך, בעוד שניתוח הקטרקט נועד לטפל בעין ולאפשר מעבר תקין של קרני האור לעין על ידי החלפת העדשה הפגומה. טיפול נוירו-ויז'ן נועד לשפר את יכולת העיבוד של התמונה במוח.

 

הטיפול נערך מול מחשב ביתי, במהלך התרגול מוצגות למטופל סדרה של משימות ויזואליות מדויקות, החוזרות ונשנות, תוך שינויים בגודל, בזוית ובניגודיות, אשר בהדרגה מאמנות את המוח לעבד את המידע המתקבל מהעין בצורה יעילה יותר. תוכנת נוירו-ויז'ן מנתחת את ביצועי המטופל לאורך התרגול, ומעדכנת בהתאמה את רמת התרגול בהתאם לקצב התקדמותו האישי של כל מטופל.

 

תוצאות מחקר קליני על טיפול נוירו-ויז'ן לאחר ניתוח קטרקט:

מחקר רב מרכזי שהוצג בחודש מרץ 2010 בכינוס של האיגוד לחקר העין ARVO בפלורידה בדק את יעילות טיפול נוירו-ויז'ן באנשים לאחר ניתוח קטרקט. סה"כ נבדקו 60 עיניים כשגיל הממוצע של הנבדקים 68.

 

קבוצת המחקר החלה טיפול נוירו-ויז'ן חודש לאחר ניתוח קטרקט בו הושתלו סוגים שונים של עדשות תוך עיניות ( Aspheric Monofocal, Multifocal, and Accommodating IOL Implantation )

 

בדיקת חדות ראיה לא מתוקנת לקרוב ולרחוק וכן בדיקת רגישות לניגודיות ללא תיקון לקרוב ולרחוק נערכו לפני הטיפול ופעם נוספת חודשיים לאחר מכן עם סיום הטיפול. סה"כ המטופלים תרגלו 20 תרגולים בני חצי שעה לאורך כחודשיים.