פציעות עיניים

העיניים הן איבר עדין ומורכב ביותר, המקנה לנו את יכולת הראיה. באמצעות העיניים ומערכת הראיה נקלט האור מהסביבה החיצונית ומועבר אל המוח לצורך עיבוד המידע והפיכתו לתמונה. בשל מורכבותן הרבה, העיניים הן רגישות מאוד, ועלולות להיפגע בנסיבות שונות. עם זאת, מבנה העיניים החיצוני מיועד לשמור ולגונן עליהן מפני סכנות. העיניים מצויות בתוך חללי הגולגולת הקרויים "ארובות העין". עצמות הגולגולת משמשות כחיץ כנגד סכנות שונות כדוגמת חבלה מכאנית. מסך העפעפיים, הדמעות והמצמוץ הבלתי פוסק משמשים גם הם להגנה על העיניים ומונעים חדירה של גופים זרים, חומרים מזיקים או זיהומים העלולים לפגוע בחלקי העין השונים. למרות מנגנוני הגנה אלה, חשופות העיניים בפני סכנות, כאשר לעיתים עלולות פציעות קשות לגרום לפגיעה בכושר הראיה ואפילו לעיוורון.בשל כך, חשוב מאוד לשמור על בטיחות העיניים.

 

פציעות עיניים –  קבוצות סיכון

 

כל אחד עלול להיפצע בעיניו בנסיבות שונות: במהלך חיי היומיום השגרתיים, בעת ניקיון הבית, התקנת מדפים או בנסיבות רבות אחרות. עם זאת, ישנן קבוצות שונות באוכלוסייה החשופות יותר מהרגיל בפני סכנות לפציעת העיניים. מרבית הפניות לבתי החולים או לרופאי העיניים בעקבות מקרים של פציעות עיניים קשורות: לתאונות עבודה, למשחקי ילדים ולפעילות אתגרית או ספורטיבית.

· פציעות בעקבות תאונות עבודה – אנשים העוסקים בעבודות הכרוכות בשימוש בחומרים רעילים, בחלקיקי חומרים מתפזרים או באדים מזיקים, חשופים יותר מהרגיל לפציעות עיניים.

· פציעות עיניים אצל ילדים – הילדים מטבעם אינם מודעים לסכנות שמסביבם ועלולים לפצוע את עיניהם כתוצאה ממשחק עם חפצים חדים, נפילה או אפילו כתוצאה מהתגוששות.

· פציעות כתוצאה מפעילות ספורטיבית – גם ספורטאים או חובבי ספורט, העוסקים בפעילויות ספורטיביות שונות, כדוגמת: משחקי טניס, רכיבה על אופניים או ספורט אתגרי בשטח עלולים להיפצע בעיניהם יותר מהרגיל.

 

פציעות עיניים קלות

 

· חדירת חומרים או אדים רעילים לעין – במקרה בו חודר לעין חומר רעיל כלשהו חשוב ביותר לשטוף את העין במים זורמים, ואם תחושת הצריבה איננה חלופת, לפנות בהקדם האפשרי לרופא עיניים או לבית החולים.

· כניסת גוף זר לעין – גם במקרה זה יש לשטוף את העין במים זורמים במטרה להוציא את הגוף הזר. אם תחושת הגוף הזר איננה חולפת לאחר שטיפת העיניים, יש לפנות בהקדם האפשרי לרופא עיניים או לבית חולים.

· גירוי כתוצאה מהרכבת עדשות – צריבה מתמשכת ואודם כתוצאה מהרכבת עדשות מצריכה הסרה מיידית של העדשות ופנייה לרופא העיניים, במטרה לוודא כי לא התפתח זיהום בקרנית.

 

פציעות עיניים קשות

 

חדירת רסיס או חפץ חד לעין – חדירת חפץ חד לעין עלולה לגרום לפציעת הקרנית או אפילו לקרע בגלגל העין ולפגיעה בכושר הראיה. פציעה מסוג זה מחייבת פניה מיידית לבית החולים. במרבית המקרים יוצא הגוף הזר בחדר ניתוח, במקביל לטיפול למניעת זיהומים או טיפול אחר בהתאם לצורך.

·כוויה כתוצאה מחומר כימי – מגע ישיר של חומרי ניקוי או חומרים תעשייתיים בעין עלול לפגוע בתאי הציפוי של הקרנית, ובשלב מאוחר יותר לגרום לפגיעה קשה בראיה. במקרה זה יש לשטוף את העין בכמות גדולה של מים ולפנות לבית החולים באופן מיידי להמשך טיפול.