טיפול בעין עצלה

עין עצלה (אמבליופיה - Amblyopia)

 

הנו ליקוי ראייה בו האותות המתקבלים בעין אחת נדחים על ידי המוח על מנת לאפשר פענוח חד של התמונה המתקבלת.עין עצלה מתפתחת בילדות. במצב ראיה נורמאלי, המוח מקבל תמונה משתי העיניים ומאחד אותם לתמונה אחת תלת-מימדית חדה. באמבליופיה, אחת העיניים איננה ממוקדת היטב, ולכן המוח מקבל תמונה שונה בכל עין ואיננו יכול לאחד אותם כראוי לתמונה אחת חדה וברורה. במצב כזה, המוח בוחר להתעלם מהתמונה המתקבלת מהעין הלא ממוקדת, והאזור במוח, האחראי על עיבוד התמונה מאותה העין לא מתפתח כראוי, ועם הזמן העין הופכת לעין עצלה בעלת חדות ואיכות ראיה ירודה. הסיבות המרכזיות להתפתחות עין עצלה בילדות הם הבדל בעוצמת המיקוד בין שתי העיניים (אנאיזומטרופיה) או פזילה.

 

גמישות מוחית (Neural Plasticity)

מערכת הראיה במוח מתפתחת בילדות עד גיל שש לערך. עד גיל זה, ישנה חשיבות עליונה לקבלת גירוי יעיל מהעיניים על מנת שמערכת הראיה במוח תתפתח בצורה נורמאלית. לאחר גיל זה הנחשב לתקופה הקריטית, מערכת הראיה במוח מאבדת מגמישותה ומיכולתה להתפתח.

גמישות מוחית הוא מושג המתאר את היכולת של מנגנונים נמוכים של עיבוד אינפורמציה במוח להשתנות וללמוד בתגובה לחשיפה להתנסויות וגירויים. מאז שנות ה 50 עשרות מחקרים קליניים בתחום של גמישות מוחית הוכיחו ששאריות של גמישות מוחית קיימות במערכת הראיה גם בגיל מבוגר. ראיות לגמישות מוחית דווחו בהרחבה בספרות הרפואית במקרים בהם הראיה בעין העצלה השתפרה והושבה באנשים שאיבדו את הראיה בעין הדומיננטית כתוצאה ממחלה או טראומה.

 

לימוד ראיה תפישתית (Visual Perceptual Learning)

הטכניקה שבעזרתה רוכשים את הגמישות המוחית נקראת perceptual learning (לימוד תפישתי), ככל שמתרגלים משימות הביצועים משתפרים בהתאמה. על מנת להשיג גמישות מוחית בגיל מבוגר לא מספיק לחשוף את העין לגירוי חזותי יום יומי, אלא יש צורך לנקוט בטכניקה טיפולית מדויקת, החושפת את המוח באופן מבוקר ורפטטיבי לגירוי חזותי מדויק וספציפי התואם את צרכיו האינדיבידואליים של המטופל.

 

מטרת גאבור (Gabor Patch)

טכנולוגית נוירו-ויז'ן עושה שימוש בגירויים חזותיים מיוחדים על שם גאבור (Gabor Patch ). דניס גאבור, פיסיקאי, חתן פרס נובל שפיתח אותן, מצא כי מטרת הגאבור יוצרת גירוי ראיה חזותי אולטימטיבי היות שתבנית הגירוי תואמת באופן מדויק את השדות הרצפטיביים בקורטקס הראייתי.

טיפול נוירו-ויז'ן לעין עצלה במבוגרים

נוירו-ויז'ן הנה שיטה טיפולית המשפרת את הראיה בעין העצלה באמצעות טכנולוגיה העושה שימוש במטרות חזותיות על שם גאבור בתבניות ייחודיות מוגנת פטנט, המאמנות את המטופל בטכניקה של לימוד תפישתי

( perceptual learning). בשלב ראשון תוכנת נוירו-ויז'ן מבצעת מיפוי של תפקודי הראיה אצל המטופל על מנת לאתר את הרגישות לקונטרסטים במגוון פרמטרים. ובשלב שני חושפת ומאמנת אותו בזיהוי קונטרסטים בדרגת קושי עולה בהתאם לצרכיו הספציפיים. החשיפה והאימון המבוקר בטכניקה זו משפרת את הרגישות לקונטרסטים אצל המטופל וכתוצאה מכך משתפרת גם חדות הראיה ואיכותה.  אצל רוב המטופלים בעין עצלה נצפה גם שיפור תפקודי בראיה הדו-עינית.

במהלך התרגול, המתבצע באמצעות תוכנת מחשב ביתית, מוצגות למטופל סדרה של משימות ויזואליות מדויקות, החוזרות ונשנות, תוך שינויים בגודל, בזוית ובניגודיות, אשר בהדרגה, מאמנות את המוח לעבד את המידע המתקבל מהעין בצורה יעילה יותר. תוכנת נוירו-ויז'ן מנתחת את ביצועי המטופל לאורך התרגול, ומעדכנת בהתאמה את רמת התרגול בהתאם לקצב התקדמותו האישי של כל מטופל.

הטיפול בנוי מסדרה של תרגולים הנערכים בתדירות של 3 פעמים בשבוע, כל תרגול אורך כחצי שעה. על המטופל להשלים כ 40 תרגולים.

השיפור הממוצע המושג בטיפול הנו 2.5 שורות בלוח חדות הראיה ו שיפור של 100% ברגישות לניגודיות. במרבית המטופלים נצפה גם שיפור בראיה הדו-עינית.