ניסטגמוס​

פרופ' יאיר מורד מספר ניסיונו בטיפול נוירו-ויז'ן לניסטגמוס מולד

ניסטגמוס

 

נוירו-ויז'ן הנו טיפול יעיל המוכח קלינית בשיפור ראיה בניסטגמוס מולד לפרטים על הטיפול לחץ כאן : שיפור ראיה ירודה

 

במחקר שהוצג בכנס של האיגוד האירופי לפזילה ורפואת עיניים ילדים ( ESA ) נמצא כי 80% מהמטופלים עם ניסטגמוס מולד שיפרו למעלה מ 2 שורות בחדות ראיה לאחר שטופלו בנוירו-ויז'ן. שיפור זה סייע לחלק מהמטופלים לעמוד בתנאי הסף לקבלת רישיון נהיגה.

המחקר אסף נתונים על 28 מטופלים עם ניסטגמוס מולד אשר טופלו ב 16 מרפאות שונות ב 5 מדינות (ישראל, איטליה, בלגיה, יוון וטורקיה). ניתן לצפות במחקר כאן

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מהו ניסטגמוס ?

ניסטגמוס הוא מונח רפואי, המתייחס לליקוי המאופיין בתנועות בלתי רצוניות של העיניים.  תנועת עיניים מצד לצד, תנועת עיניים למעלה ולמטה או תנועת עיניים סיבובית הן כמה מהתנועות האופייניות למצבים של ניסטגמוס. במרבית הפעמים מתפתחת תופעת ניסטגמוס בשתי העיניים, אך לעיתים היא פוגעת רק באחת מהן. ניסטגמוס הוא לרוב תופעה תורשתית, הנגרמת כתוצאה מבעיה במעבר העצבי מהעין אל המוח או מפגם כלשהו בעין. הניסטגמוס מתפתח כבר בגיל הרך כבעיית ראייה הנלווית לבעיות בריאותיות אחרות, כדוגמת: חוסר בקשתית העין, קטרקט, לבקנות, גלאוקומה, מחלות ברשתית או ניוון של עצב הראייה. ישנם ילדים הנולדים עם הבעיה, ואחרים המפתחים סימפטומים של ניסטגמוס בגיל שישה שבועות או 12 שבועות, או אפילו בשלבי התפתחות מאוחרים יותר.

 

ניסטגמוס – תופעות לוואי

התזוזה המתמדת של העיניים במקרים של ניסטגמוס גורמת למרבית הילדים לתופעות נלוות שונות. ילדים הלוקים בסוג ניסטגמוס מולד לרוב אינם מודעים לתזוזת העיניים התמידית בשל הסתגלות מוחם לתנועות אלה. כדי למקד את מבטם ולראות טוב יותר הם נוטים לנדנד את ראשם ולנסות להתרכז. הטיית הראש כלפי מטה, הצידה או כלפי מעלה גורמת, למעשה, לביטול תנודות העיניים, כאשר גם פעוט שגילו כמה חודשים מסגל לעצמו את הטיית הראש הרצויה. מעבר לכך, לתופעת ניסטגמוס ישנן השפעות רבות נוספות, כדוגמת: פגיעה ניכרת באיכות הראייה, קושי ביצירת קשר עין, בעיה בשיווי משקל ותחושת עייפות מוגברת כתוצאה מהמאמץ. כמו כן, גורם הניסטגמוס לתפיסת עומק ירודה בקרב הילדים הלוקים בו ולהשלכות שונות מבחינה מעשית; תפיסת העומק הירודה אצל הסובלים מתופעת ניסטגמוס גורמת להם לא אחת להפוך לאיטיים ולמסורבלים מאוד, בשל הקושי להתמודד עם פערי גובה או אפילו לנוע על שטחים שאינם יציבים. כמו כן, לרוב לתופעת ניסטגמוס ישנן גם השלכות נפשית והיא גורמת לחוסר ביטחון.

 

ניסטגמוס – טיפול

חשוב לטפל בתופעת הניסטגמוס כמה שיותר מוקדם. עם זאת, לא ניתן למנוע או לרפא לחלוטין ליקוי ניסטגמוס, אלא רק לשפר את תפקוד העיניים על ידי טיפול רציף ולאורך זמן. בשנים הראשונות ניתן להקל מאוד על ילדים הלוקים בתופעה באמצעות יצירת גירויים רבים. גירויים אלה מסייעים לילד לנצל את מלוא פוטנציאל הראייה שלו. בשלב התחלתי, מומלץ מאוד לעודד את הילד לשחק במשחקים שונים הכוללים מעקב אחר תנועה של חפץ זז. גם משחקים המיועדים לפתח קשר עין יד הם מומלצים מאוד. עם זאת, חשוב לזכור, כי ילדים הלוקים בניסטגמוס זקוקים ליותר זמן בכדי לזהות אובייקטים שונים. בשל כך, יש לאפשר לילד להתקדם בקצב שלו ולמצוא את הדרך הטובה ביותר למקד את מבטו. כמו כן, מושפעת תופעת ניסטגמוס מגורמים נפשיים, כדוגמת: עייפות, עצבנות או כל בעיה רגשית אחרת, ויש לקחת זאת בחשבון. במקרים מסוימים ניתן לטפל בניסטגמוס גם באמצעות ניתוח. 

 

טיפול יעיל לשיפור ראיה בניסטגמוס מולד

לאחר גיל 9 ניתן לשפר את הראיה בחולי ניסטגמוס באמצעות טיפול נוירו-ויז'ן. השיפור הממוצע בחדות הראיה 2.5 שורות בלוח הבדיקת.

למידע מפורט על טיפול נוירו-ויז'ן לניסטגמוס לחץ כאן: שיפור ראיה ירודה