תיקון ראיה

 דיווח מקרה: תוצאות טיפול נוירו-ויז'ן בבת 81 עם ניוון מקולרי

 

המטופלת נבדקה בדיקת בסיס ובדיקות מעקב על ידי האופטומטריסט אייל ברקו, בדר' אופטיקה בגבעתיים. 

 

המטופלת:

בת 83, עיוורת מילדות בעין שמאל על רקע של טרומבוזה בגיל 6, ו Exotropia  30° פריזמות. עין ימין עם ניוון מקולרי בשלב יבש מזה 20 שנה במעקב רפואי וקטרקט בשלב התחלתי.  

 

בדיקת בסיס:  

עין ימין: חדות ראיה עם תיקון מלא 6/30 מינוס. 

עין שמאל: LP

רפרקציה עין ימין: 101 * 1.25- / 1.50+

 

מהלך הטיפול:

החברה התקינה את תוכנת נוירו-ויז'ן על מחשב המטופלת (בהשתלטות מרחוק), ומיד לאחר מכן בצעה הדרכה טלפונית מלאה כיצד יש לבצע את התרגול. יצוין כי למטופלת לא היה שום ניסיון קודם בעבודה כל שהיא עם מחשב. המטופלת החלה לתרגל 3-4 תרגולים בשבוע, כחצי שעה כל תרגול. 

 

לאחר 20 תרגולים:

חדות ראיה בעין ימין 6/20 

 

לאחר 40 תרגולים:

חדות ראיה בעין ימין 6/15 

 

לאחר 60 תרגולים:

חדות ראיה בעין ימין 6/12 

 

לסיכום:

 המטופלת שיפרה ב 4 שורות בבדיקת חדות ראיה ומדווחת גם על שיפור ראיה סובייקטיבי בפעילות היומית. מקרה זה המדגים שיפור יוצא דופן, מצטרף לעשרות דיווחים נוספים שהתקבלו ממרפאות בארץ וברחבי העולם המעידים על שיפור ראיה משמעותי אצל מרבית המטופלים הסובלים מניוון מקולרי תלוי גיל, ניוון רשתית מולד, RPStargardt ועוד... 

 

כיצד טיפול נוירו-ויז'ן משפר חדות ראיה בחולים עם ניוון מקולרי?  

כידוע, טיפול נוירו-ויז'ן הוכח במחקרים קליניים מבוקרים כיעיל בשיפור ראיה בעין עצלה במבוגרים ואף קיבל את אישור ה FDA באינדיקציה טיפולית זו. בהמשך, מחקרים מבוקרים נוספים הוכיחו כי ניתן גם לשפר ראיה לא מתוקנת אצל אנשים עם בעיה רפרקטיבית קלה ולאפשר למוח לעבד תמונות שאינן חדות לכדי תמונות חדות יותר. כלומר, שיפור איכות עיבוד התמונה מפצה במידת מה על תמונה מטושטשת המתקבלת מהרשתית. הטיפול מנצל שאריות של גמישות מוחית הקיימות בגיל מבוגר, ובאמצעות התרגול נחשף המטופל לגירויים חזותיים מיוחדים, המותאמים ספציפית לצרכיו ואשר יוצרים תהליך למידה נוירולוגי. 

 

הסבר אפשרי:

יתכן כי תמונה באיכות ירודה המשודרת מהעין למוח לאורך זמן יוצרת חסך בגירוי אפקטיבי, וגורמת לירידה באיכות וברמת הפעילות בקורטקס הראייתי. וכך, בנוסף על המחלה הפוגעת באנטומיה של העין נפגעת בהדרגה גם איכות עיבוד התמונה במוח.  באופן דומה לאמבליופיה במבוגרים, גירוי יעיל ותהליך למידה נוירולוגי מביא לשיפור משמעותי בפעילות הקורטקס המתבטא בשיפור חדות הראיה וברגישות לקונטרסט, למרות היעדר שיפור כל שהוא באנטומיה של העין ובמהלך המחלה. אנו מקווים כי מחקרים מבוקרים עתידיים בפתולוגיות שונות יוכלו לאושש את הדיווחים המתקבלים מהמרפאות ואולי גם לתת תשובות לשאלה זו. 

 

לנה רטנר

אופטומטריסטית מוסמכת